Praskie Dni Teatru to nowy projekt kulturalny na warszawskiej Pradze-Północ. Zapraszamy na artystyczny przegląd praskich teatrów. Wydarzenie rozpoczyna się  8 marca, a transmisje wszystkich przedstawień dostępne będą bezpłatnie on-line na oficjalnym profilu Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.

Pandemia sprawiła, że dostęp do kultury był dla wielu miłośników sztuki utrudniony, dlatego wiosna na Pradze-Północ rozpoczyna się na deskach praskich teatrów. Przez ponad dwa tygodnie mieszkańcy będą mogli odwiedzić, m.in. najstarszy teatr lalek w Polsce, czyli Teatr Baj, zajrzą do teatru muzycznego, poznają amatorskie oraz profesjonalne grupy aktorskie.

Zależy nam by rozpowszechniać wiedzę o praskich grupach teatralnych oraz teatrach mających siedzibę w naszej dzielnicy, a przy okazji zaproponować atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu. Przed nami wyjątkowe wydarzenie, zapraszamy zarówno dorosłych, młodzież jak i rodziców z mniejszymi dziećmi – mówi Ilona Soja-Kozłowska, Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ.

Praskie Dni Teatru – osiem grup teatralnych

Przegląd startuje 8 marca prosto z placu Hallera, gdzie swoją siedzibę ma Teatr XL. Na otwarcie zaprezentowana zostanie komedia „Sceny z życia małżeńskiego”. W cyklu wezmą również udział teatry: Off i Cyna ze spektaklem Inkantacje (14 marca) oraz Teatr na Pradze, który wystawi „Jaskółkę” (10 marca).

Eksperymentem będzie sztuka „Okruchy” (16 marca) zaprezentowana przez Zespół Odstawienia Sztuki. W pierwszej części poznamy bohaterów i ich problemy – o tym jak będą próbowali je rozwiązać zdecydują sami widzowie, ponieważ dalsza część przedstawienia improwizowana będzie na podstawie komentarzy internautów.

Widzowie będą mogli obejrzeć spektakle w wykonaniu aktorów ze znanych teatrów, jak np. Teatr Baj („Ile waży jabłko na Marsie?” 18 marca), lokalnych trup, które pasjonują się tą formą sztuki, jak zespół Meandry („Adam i Ewa, czyli jak to rozwiązać?”, 20 marca) czy spektakl Mazowieckiego Teatru Muzycznego („Jak się kochamy w domu?”, 22 marca).

Teatr dla dzieci

Dwa spektakle zostały przygotowane z myślą o dzieciach. Wspomniany Teatr Baj zaprezentuje klasyczną lekturę szkolną „Ile waży jabłko na Marsie?”. Z kolei Teatr Oratorium, 14 marca, wystawi spektakl „Migający Świat” – opowieść o elfach, która w całości przetłumaczona zostanie na polski język migowy! Oba spektakle zostaną wyświetlone o godz. 10.00 tak, aby dzieci bez problemu mogły je obejrzeć.

Praskie Dni Teatru – dwa tygodnie ze sztuką

Praski przegląd teatralny odbędzie się w dniach 8-22 marca. Zapraszamy na spektakle co drugi dzień o godzinie 19:00. Wyjątkiem są przedstawienia dla najmłodszych, na nie zapraszamy rano – o godzinie 10:00 – informuje Dariusz Kacprzak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Północ.
Przed każdą sztuką odbędzie się spotkanie z przedstawicielami teatru, w którym porozmawiamy o historii grupy, ale też spektaklu i planach na przyszłość z teatru. Specjalne studio na żywo poprowadzi Jarosław Witaszczyk, polski aktor teatralny i filmowy.

Widzowie natrafią zarówno na piękne historie, jak i wspaniałe kreacje aktorskie. Niejednokrotnie pojawią się wzruszające momenty, jak i takie, w których trudno będzie powstrzymać śmiech. Warto zarezerwować sobie marcowe wieczory (i dwa poranki z pociechami!) na spędzenie ich z praskimi artystami!

Transmisje będą dostępne na profilu Facebook Urzędu Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy do 48 godzin od premiery.

Nakręć się na film