Biblioteka Główna w Piasecznie – storytelling zmian

Tło współpracy

Budowa Biblioteki Główniej w Centrum Edukacyjno-Mutlimedialnym w Piasecznie było zwieńczeniem starań dyrektora Łukasza Załęskiego i jego całego zespołu. Środki przy wsparciu gminy Piaseczno zostały pozyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020” i pozwoliły na remont sześciu oddziałów filii biblioteki na terenie całej gminy oraz doposażenie i budowę nowej Biblioteki Głównej. Zrodziła się potrzeba pokazania i wypromowania zmian.

Biblioteka Główna w Piasecznie – storytelling zmian

Za realizację filmu odpowiadałem osobiście. Zawsze zaczynając projekty zastanawiam się, jaką historię chcę opowiedzieć, co unikalnego mogę uchwycić. Podczas jednego z pierwszych spotkań z Sylwią Chojnacką-Tuzimek – zastępcą dyrektora – oraz Łukaszem Załęskim – dyrektorem, ustaliliśmy jakie cele mamy do osiągnięcia i jaki jest budżet. W projektach dokumentalnych ważne jest ustawienie głównego wątku opowieści oraz wskazanie konkretnej grupy odbiorców. Odbiorcami naszego filmu mieli być w przeważającej liczbie urzędnicy oraz lokalni działacze zaproszeni na galę otwarcia. Nie chciałem zasypywać widzów danymi i planszami, do których są przyzwyczajeni w swojej codziennej pracy. Jak zawsze staram się przekonać klientów do wiarygodnego opowiadania, a najbardziej wiarygodni są żywi ludzie i ich emocje. Ważną częścią pracy producenta kreatywnego jest rozmowa i słuchanie. Łukasz i Sylwia są pasjonatami swojej pracy. Porozmawialiśmy nie o zarządzaniu placówką, tylko o tym, jak to jest być bibliotekarzem. Jak się pracuje, co zaskakuje, kto przychodzi do biblioteki. Po zakończonym spotkaniu wiedziałem, że biblioteka to nie jest miejsce, które pamiętam z dzieciństwa. To centrum kultury, przestrzeń spotkań z ciekawymi ludźmi, ośrodek animacji i forma spędzania wolnego czasu nie tylko dla dzieciaków. To miejsce ważne w lokalnej społeczności. Okazuje się więc, że zmiana zaskoczyła i mnie.

Motywem przewodnim w filmie podsumowującym będzie zmiana”. Opowiemy, jak zmieniły się biblioteki publiczne w naszej gminie. Odwiedzimy filie w różnych miastach i opowiemy historię zmian dzięki pomocy wolontariuszy i społeczności bibliotek. Film nie tylko będzie podsumowaniem działań programu instytutu książki, ale też uchwyceniem uniwersalnego przekazu zmian w postrzeganiu i funkcjonowaniu bibliotek w małych społecznościach. W produkcji skupiamy się bardziej na historiach i emocjach ludzi niż na opowieści o budynkach, elewacjach i regałach. Narrację w filmie prowadzi dyrektor, Łukasz, który „przenosi” nas do poszczególnych obiektów, gdzie spotykamy się z przedstawicielem lokalnej biblioteki i wolontariuszem bądź kilkoma. Dzięki lokalnym bohaterom uzyskujemy autentyzm w tworzonej historii.

3xK, Konkretny produkt, w konkretnym czasie, w konkretnym budżecie

Produkcja filmu – jak każdy projekt – posiada swój plan działania i moim zadaniem jako producenta wykonawczego jest dostarczenie konkretnego produktu w określonym czasie oraz w określonym budżecie. Deadline nam nie sprzyjał. Po zaakceptowaniu koncepcji filmu mieliśmy do odwiedzenia 6 placówek, wywiady wstępne z 10 osobami oraz realizację mniejszego filmu promocyjnego. Na wszystko to dysponowaliśmy trochę ponad tygodniem czasu (wraz z etapem montażu). Czasu mało, ale i budżet nie pozwalał na rozwlekanie projektu. Na etapie realizacji do koordynacji całego projektu została zaangażowana po stronie klienta Ula Bąkowska – specjalistka ds. promocji.

Rzeczywistość jednak weryfikuje plany. Ze względu na krótki czas realizacji, nie mieliśmy dostępu do takiej liczby wolontariuszy i ludzi bibliotek, jak byśmy chcieli. Pozostali nam pracownicy filii biblioteki oraz nieliczni wolontariusze, tak więc ciężar narracji był siłą rzeczy przerzucony na bibliotekarzy. Korzystając z okazji, że mam tylu bibliotekarzy do rozmowy, postanowiłem rozbudować wątek ewolucji pracy bibliotekarza – chciałem poszukać definicji jego pracy i działań. Układając sobie plan rozmów i mając już wiedzę od Sylwii i Łukasza na temat nowej roli bibliotek, chciałem w każdym z oddziałów filii znaleźć inny wątek, tak by w całym filmie bohaterowie stworzyli uniwersalny portret bibliotekarza w nowej roli.

Przygotowanie to najważniejszy etap produkcji filmu

Ułożenie narracji w filmie na początku pracy było kluczowe. Film zacznie się wstępem od Łukasza, opisujemy przestrzeń i świat, w którym się znajdujemy, w formalny sposób. Następnie wkraczamy w świat bibliotekarzy i nowych bibliotek. Korzystając z tego, że znajdowaliśmy się właśnie w tygodniu przeprowadzki biblioteki głównej do nowej siedziby, mieliśmy okazję podglądać z kamerą pracę u podstaw, czyli przerzucanie ton książek na półki przez wolontariuszy i kierowników działów bibliotek. Dla mnie jako dla dokumentalisty był to doskonały czas, ponieważ miałem okazję uchwycić momenty unikalne dla historii biblioteki oraz oddać klimat zmian w zdjęciach i rozmowach. Na końcu filmu chciałem mieć ludzi autentycznych – nie pracowników, nikogo formalnie związanego z biblioteką. Tak wybrzmiała moja chęć powrotu do pierwszej kreacji.

Razem z Ulą i Sylwią przez kilka dni spotkaliśmy się z kilkunastoma osobami w różnych lokacjach,równolegle w CEMie aranżowano przestrzeń biblioteki i czytelnie. Produkcja materiału wkomponowała się w czas zmian, nowych planów oraz nadziei. To wszystko było dla nas paliwem do tworzenia filmu, który łączy przeszłość z teraźniejszością i “puszcza oko” do przyszłości.

Filmy można zobaczyć klikając poniżej w wybrany film:

Referencje:

 

 

 


Autor:

 

Sebastian Korczak

Producent kreatywny w MEDIA CREW. Autor zdjęć filmowych oraz reżyser. Specjalizuje się w projektach dokumentalnych i storytellingowych.

Odwiedź nasze portfolio i poszukaj inspiracji dla Twojego filmu.