FILM „SUPERHEROES”
Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie..

1 zł z każdego biletu sprzedanego w polskich kinach na film „Superheroes” zostanie przekazana na zbiórkę Fundacji SiePomaga, Pomoc Ukrainie: https://www.siepomaga.pl/ukraina 

reżyseria: Szymon Gonera

reżyseria zdjęć: Sebastian Korczak, Krzysztof Michalczewski 
gatunek: dokument
produkcja: Polska
premiera w kinach: 25 listopada 2022

Już w listopadzie br. do polskich kin trafi nowa polska produkcja pt. „Superheroes”. Film w reżyserii Szymona Gonery to wzruszający pełnometrażowy materiał dokumentalny pełen empatii, szczerości i determinacji, w walce o lepsze jutro. Przedstawia niezwykłe historie ludzi zmagających się z codziennym okrucieństwem wojny w Ukrainie. To w szczególności historie uchodźców próbujących wydostać się z atakowanego kraju, jak i historie ich sąsiadów – Polaków, którzy w akcie dobroci bohatersko im pomagają. Zdjęcia do filmu powstały w ciągu kilku miesięcy, w 2022 roku na terenie: Polski, Ukrainy oraz Francji. Film jest inspiracją dla wszystkich mieszkańców naszej planety. Uczy współczuć oraz ofiarować pomoc, dla tych którzy nagle znaleźli się w ogromnej potrzebie i sytuacji zagrożenia życia. Od lutego 2022 roku skala zaangażowania indywidualnych osób, Polek i Polaków w pomoc dla Ukrainy zaskoczyła wszystkich. Wartość materialna różnych form wsparcia przekroczyła miliardy złotych. Film dokumentalny „Superheroes” podkreśla siłę pojedynczych jednostek, które zjednoczone, w nadzwyczajnej sytuacji są w stanie zmienić świat. 

Żyjemy w czasach gdy dyktator morduje niewinnych mężczyzn, kobiety i dzieci,
 a pytanie brzmi: Co my z tym zrobimy?

Kiedy 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, świat się zatrzymał. Pierwszy szok szybko jednak przeszedł w działanie. To był naturalny odruch serca, Polacy nie mogli zostawić swoich sąsiadów, swoich przyjaciół z Ukrainy zupełnie samych. Niemal wszyscy, mieszkańcy małych i dużych miast, młodzi i starzy, bogaci i biedni zaangażowaliśmy się w pomoc Ukraińcom, otworzyli swoje domy dla uciekających przed wojną, zaczęli organizować pomoc humanitarną. Czy zdali egzamin z człowieczeństwa?

W trakcie filmu kamera śledzi losy kilku bohaterów, są to m.in.: 

Grzegorz – niewidzący na jedno oko kierowca, wielokrotnie przemierza setki kilometrów z pomocą humanitarną, zabierając ze sobą uchodźców, nie tylko ludzi lecz również zwierzęta. 

Agnieszka – 50 letnia kobieta pracująca w dużej korporacji, organizuje zbiórki finansowe, pomaga uchodźcom na dworcach, tworzy dom dla matek z dziećmi które opuściły Ukrainę.

Marta i Kacper – zapewniają dach nad głową dwóm rodzinom przybyłym z Ukrainy, łącznie 14 osobom. Marta angażuje się również w akcje ratunkowe oraz organizuje transporty kamizelek i noktowizorów dla ukraińskiego wojska.

Michał i Justyna – para która przyjęła do siebie 3 grupy uchodźców, pomagając im znaleźć mieszkanie za granicą, we Francji oraz Hiszpanii. Michał dodatkowo udziela się jako wolontariusz i angażuje w pomoc dla zwierząt które ze strefy wojny przybyły do Polski.

W filmie „Superheroes” oglądamy zmagania bohaterów oraz odkrywany ich wewnętrzne motywacje. Krok po kroku poznajemy ich historie, oraz historie ludzi, których bezinteresownie wspierali. Dowiadujemy się jak wiele cennych wartości wniosła do ich życia otwartość na pomoc potrzebującym. Obserwujemy jak wyglądają ich działania na co dzień, jak wygląda życie 10 osób pod jednym dachem. Towarzyszymy im przy świątecznym stole. Odwiedzamy miejsca gdzie niezbędna jest pomoc: liczne dworce, podróżujemy do Medyki, Dunkierki, do domu dziecka w Stryjnie, potem do Lwowa, Irpienia i do dramatycznie bombardowanych miejscowości jak Odessa czy Bucza. Jesteśmy świadkami wielu sukcesów m.im.: uratowania życia niemowlęcia, transportu zwierząt, – w tym tych z kijowskiego zoo, przetransportowania 100 rodzin do zamku we francuskim Saint Omer, czy zebrania 200 tysięcy złotych na pomoc humanitarną na specjalnie zorganizowanej aukcji. 

Głównym sponsorem filmu jest firma T-Mobile Polska, która od pierwszych dni wojny angażowała się w pomoc Ukrainie w wielu obszarach, skupiając się w szczególności na zapewnieniu uchodźcom łączności, kontaktu z bliskimi oraz dostępu do informacji. Niezwykle trudna sytuacja, w której znalazło się tak wiele osób, wyzwoliła nadzwyczajne pokłady determinacji i dobrej woli wśród milionów Polaków. Ta ponadprzeciętna siła i empatia wolontariuszy miała miejsce każdego dnia od samego początku wojny, a dziś może stanowić naszą codzienną inspirację do dalszego działania. Dlatego dziękuję twórcom filmu za stworzenie tak ważnego dla nas wszystkich obrazu. To ogromny zaszczyt, że jako T-Mobile Polska możemy być sponsorem tego wyjątkowego dokumentu – powiedziała Małgorzata Rybak-Dowżyk, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i CR w T-Mobile Polska. Film pokazuje dobitnie, że jedność ma teraz znaczenie. To dla nas niezwykle ważna myśl, z którą rozpoczęliśmy nasze działania pomocowe. Liczę, że dokument ten pozostanie dla nas wszystkich zachętą do dalszego, długodystansowego wsparcia i solidarności z Ukrainą – dodaje. 

 

Film trafi do polskich kin w piątek, 25 listopada 2022 r.


Producent:
 Anita Dąbrowska
Koprodukcja: Canal+
Dystrybucja w Polsce: Sonovision Sp. z. o.o.
Główny sponsor: T-Mobile
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej